9 książek, które koniecznie musisz przeczytać w 2021 r.

co warto czytac w 2021 roku, okładka książki barack obama promised land

Wstęp

W ostatnim poście wspominałem 7 najciekawszych pozycji streszczonych przeze mnie w 2020 roku na łamach tego bloga. Oczywiście są to pozycje, które się nie starzeją i zawsze warto do nich wrócić. W mojej biblioteczce jest jeszcze wiele tytułów, które postaram się Wam przybliżyć w nadchodzącym, miejmy nadzieję, pełnym radości roku. Przedstawiam listę Top 9 2021 roku — książki, które uważam za warte Waszego czasu. Są w nich również tytuły, na które dopiero czekam.

Lista TOP 9 książek 2021 roku

„Promised land”Barack Obama

Polski przekład „Ziemi Obiecanej” ukaże się 17 marca w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego. Ma to być pierwszy z dwóch tomów wspomnień prezydenta Obamy, w którym polityk zdradza kulisy m.in. śmierci Osamy bin Ladena. Barack Obama kolejny raz bije rekordy popularności. Choć premiera Jego książki miała miejsce w listopadzie 2020 roku, to już okazało się, że żaden inny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych, nie sprzedał tylu egzemplarzy. Do tej pory rozeszło się już 1,7 mln sztuk, a cały nakład wynosi „tylko” 3 mln, więc już planowane są kolejne dodruki.

 

okładka książki barack obama ziemia obiecana

„Unf*ck yourself. Napraw się!”Gary John Bishop

 

Bestseller z listy Amazon.com. Książka, która ma za zadanie pomóc czytelnikowi we wzięciu spraw w swoje ręce, osiągnięciu sukcesu itp. itd. Niby znowu to samo, no ale czego oczekiwać od amazońskiego bestsellera? Przecież on musi być skierowany do masowego odbiorcy, skoro wspiął się na sam szczyt notowań. I tu zaskoczenie: pomimo ukierunkowania na tłumy, autor w miarę mądrze i konkretnie chce uciszyć wewnętrznego krytyka, występującego w niektórych z nas. Wiecie, to ten głosik, który mówi nam „ale ze mnie kretyn”, kiedy zrobimy coś źle. Bishop pragnie również, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, że nie musimy, co kilka godzin, sprawdzać prognozy pogody, bo niepewność, to coś całkiem w porządku. Książka na czasie, napisana prostym i przystępnym językiem, bez zbędnego owijania.

okładka książki unfuck yourself

Przebudzenie” – Anthony de Mello

Książka ta nie należy do łatwych lektur. Pomimo tego, że liczy sobie zaledwie nieco ponad 200 stron, to są to strony pełne mocnych słów, z którymi trzeba się skonfrontować, przemyśleć i niejednokrotnie dość długo trawić. „Przebudzenie” to książka dla duszy — De Mello gwarantuje zastrzyk optymizmu i wewnętrznego spokoju. To pozycja o dążeniu do całkowitego zrozumienia siebie, swoich zachowań, reakcji, pomysłów i planów. Książka zachęca do odrzucenia przekonań, nawyków myślowych, etykietek, które przypisaliśmy sobie i innym. Na pewno będziesz do niej wracać.

 

okładka książki de mello przebudzenie

„Grosz do grosza”Dan Ariely

Jeśli miałbym polecić jedną dobrą książkę o finansach osobistych, to zdecydowanie tę. Jednocześnie ostrzegam: po jej przeczytaniu może się okazać, że inaczej postrzegasz ceny w sklepach, zachowanie kelnera w restauracji, a nawet wycieczki all inclusive. Dużo w niej analiz, badań, ale też anegdot. Przede wszystkim jednak są tu odpowiedzi na pytania, dlaczego podejmujemy takie, a nie inne, decyzje finansowe. Uważam, że każdy, kto coś sprzedaje, wyniesie z tej książki naprawdę wiele cennych wskazówek.

 

okładka książki ariely grosz do grosza

Mózg bez ograniczeń. Potwierdzone naukowo metody” — Jim Kwik

Nasz mózg to najpotężniejsza technologia na świecie, a Jim Kwik napisał instrukcję jego obsługi! Od jednego z najlepszych na świecie trenerów mózgu dowiesz się, jak go używać, by zyskać nieograniczony potencjał, poprawić pamięć i koncentrację oraz uczyć się efektywniej. Autor ujawnia nam oparte na nauce praktyki i sprawdzone techniki, z których korzystają ludzie, uzyskujący światowej klasy wyniki w różnych kategoriach.

 

okładka książki jim kwik mózg bez ograniczeń

„Factfullness” — Hans Rosling

 

Ta książka to dowód na to, że większość wykształconych ludzi, naukowców czy polityków, udziela, na pytania o kondycję ludzkości, złych odpowiedzi. Autor wyjaśnia to zjawisko, opisując instynkty, które zakłócają nasz sposób widzenia świata i sprawiają, że widzimy go w czarnych barwach. Tymczasem z wielu niepodważalnych danych wynika, iż ze światem wcale nie jest tak źle, jak myślimy. Książka ukazuje, jak możemy zmienić postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, a co za tym idzie – zmienić świat!

 

 

okładka książki hansa roslinga factfullness

„Ikigai” — Hektor Garcia

W japońskim słowniku próżno szukać słowa „emerytura”. Społeczeństwo to bowiem nie wycofuje się z pracy na zawsze. Dlaczego? Ponieważ znaleźli przepis na szczęście. Posiadanie jasnego i określonego ikigai, czyli wielkiej pasji, dostarcza satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens. Książka przekazuje wiele kryjących się w japońskiej filozofii wskazówek, jak zapewnić zdrowie ciału, umysłowi i duchowi. Chcecie poznać więcej szczegółów albo świadectwa życia stulatków? Sięgnijcie po ten tytuł.

 

 
okładka książki hektor garcia ikigai

Zero to one, notatki o start-upach” — Peter Thiel

Coś dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców. Założyciel PayPala opowiada o kulisach powstawania największych start-upów. Peter Thiel pokazuje, w jaki sposób możemy tworzyć i odkrywać nowe rzeczy. Choć to zaskakujące, twierdzi On, że żyjemy w czasach stagnacji technologicznej, nawet jeśli tego nie dostrzegamy, rozpraszani najnowszymi modelami smartfonów. Postęp można jednak wciąż osiągnąć i to w każdej branży i w każdej dziedzinie biznesu. Wynika on bowiem z najważniejszej umiejętności, którą każdy może opanować: umiejętności samodzielnego myślenia.

 
okładka książki peter thiel zero to one

Menedżer 80/20, pracuj mniej, osiągaj więcej” — Richard Koch

Książka dla wszystkich, których przytłacza ciągły napływ wiadomości do skrzynki odbiorczej, czy mających trudności z uporaniem się z zadaniami z listy „do wykonania”. Pozycja aktualna zwłaszcza w dzisiejszych, trudnych czasach, w których wielka liczba menedżerów czuje się przytłoczona, pozbawiona kontroli i bezsilna, w obliczu konieczności poważnej zmiany w funkcjonowaniu organizacji. Zgodnie z zasadą ogłoszoną w poprzednich książkach Kocha, 20% naszego czasu, wysiłku i ważnych decyzji, jest źródłem 80% naszego sukcesu — Autor pokazuje, jak ją wykorzystać, by stać się skuteczniejszym i osiągnąć wyjątkowe rezultaty w życiu zawodowym, przy ułamku dotychczasowego wysiłku.

okładka książki richard koch menedżer 80/20
kobieta siedząca na książkach czyta jedną z nich i pije kawę

Podsumowanie

Drodzy, za nami ciężki rok. Wszyscy to wiemy. Warto przygotować naszą głowę oraz ciało na wyzwania, które czekają na nas. Idealnym suplementem będzie dobra, wartościowa książka. Życzę Wam wiele odwagi do spełniania założonych celów oraz wytrwałości. 🙂

Patryk Czerniejewski

Jeżeli było to dla Ciebie wartościowe udostępnij swoim znajomym

100 wyjątkowych cytatów na social media

E-book Sto wyjątkowych cytatów dla Twoich Soacial Mediów