Top 7 najciekawszych książek przeczytanych w 2020 r.

top 7 ksiżek 2020 roku

Wstęp

To był wyjątkowy rok. Niestety w mało pozytywnym sensie i wielu z nas zapewne cieszy jego koniec. Tym niemniej udało mi się w nim rozpocząć niniejszego bloga, z czego jestem niezwykle dumny. Z pewnością wielu z Was miało w tym pandemicznym roku więcej czasu dla literatury, ale jak wspominam w opisie bloga, wiem jak to jest z czytaniem dziesiątek książek rozwojowych, w których treści często się powtarzają. Mam głęboką nadzieję, że dostarczyłem wam wiele przydatnej esencji. Poniżej moja lista top 7 przeczytanych w minionym roku tytułów, do których warto wrócić ponownie. Przedstawiona w przypadkowej kolejności.

Lista TOP 7

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie

 

Książka ta uważana jest za kwintesencję poradników samorozwoju i warto do niej często wracać. Wiele prominentnych postaci, wskazuje zawarte w niej techniki, jako podstawę swojego sukcesu. Liczne przykłady i anegdoty sprawiają, że zaimplementowanie porad autora we własnym życiu staje się o wiele prostsze. Jest prawie pewne, że studiując dzieło Carnegiego i kierując się zapisanymi w nim regułami, odniesiesz sukces. Lecz przede wszystkim z książki Carnegiego dowiesz się co robić, aby dać wartość ludziom, na których Ci zależy. Warto mieć tego świadomość – dzięki temu ludzie zaczynają chcieć z nami przebywać, a i my stajemy się szczęśliwsi, bo zaczynamy czuć się potrzebni. A to bardzo ważne: CZUĆ SIĘ POTRZEBNYM.

 

okładka książki dale carnegie jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

“Firma, czyli Ty”Paul Jarvis

 

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto myśli o założeniu swojej pierwszej działalności. Trzeźwe postrzeganie tematu rozwoju własnego biznesu może nam zaoszczędzić wielu rozczarowań oraz wielu tysięcy złotych, które możemy przepalać w obszarach, które nie pomagają naszej firmie. Jarvis bardzo przekonująco obala mit “Think BIG”, ciągłego wzrostu firmy za wszelką cenę. Według autora “stawanie się coraz większym” nie zawsze jest efektywną strategią biznesową. Może wystarczy po prostu zostać niezależnym przedsiębiorcą, bez poświęcania swojego życia na ołtarzu „duże jest lepsze”.

 

okładka książki firma czyli ty jarvisa

„Siła woli to mit”Benjamin Hardy

 

Kolejna książka, która przełamuje rozwojowo-motywacyjne świętości. W tym przypadku nieustanną pracę nad własną siłą woli. Tymczasem siła woli to zdolność zmuszania siebie do zrobienia czegoś, na co nie mamy ochoty.  Dlaczego wciąż mamy się do czegoś zmuszać? Benjamin Hardy podaje nam rozwiązania poparte prawdziwymi historiami, dzięki którym projektując własne otoczenie, możemy uwolnić swój potencjał o wiele mniej boleśnie. Co ważniejsze, pokazuje nam rzeczywiste możliwości, jakie mamy podczas prób osiągania wielkich celów. Możemy podjąć konkretne kroki, sprzyjające dobrym rezultatom.

Ta książka sporo mi dała – szczególnie motyw jasnego rozdzielenia przestrzeni wypoczynku i pracy oraz implementacja strategii „jeśli”.

 

okładka książki siła woli to mit

„Wabi Sabi”Beth Kempton

 

Książka, która pozwoli na chwilę zatrzymania i ustawienia odpowiednich znaków na naszej drodze. W dobie kilkunastu książek dotyczących produktywności, ten tytuł dał mi dziwne, acz przyjemnie ukojenie. Dzięki niej poznasz japońską koncepcję wabi-sabi, która mówi, że to dzięki prostocie, akceptacji swojej niedoskonałości i niekonsekwencji, zobaczysz rzeczy na nowo. Filozofia ta uczy nas jak ustalać w swoim życiu priorytety, a następnie jak upraszczać ważne rzeczy. Pozwala także dostrzec nam, że to, co już mamy, jest wystarczające, a wokół nas dzieje się magia. Musimy tylko ją poczuć.

I kurczę, okazuje się, że niedoskonałość jest jednak fajna.:)

 

okładka książki wabi sabi

„Potęga podświadomości”Joseph Murphy

 

Druga w zestawieniu klasyczna pozycja. Znalazła się tutaj dlatego, że to jedna z ważniejszych książek, którą powinien przeczytać każdy, kto myśli o zwiększeniu swojej samoświadomości. Tym, którzy nie są fanami tematów rozwoju osobistego, ta lektura również nie zaszkodzi. Znajdziecie w niej wiele logicznych rozwiązań, które można od razu zaimplementować do swojego życia. Krótko mówiąc to jeden z najbardziej poczytnych i równocześnie najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano.

 

okładka książki potęga podświadomości joseph murphy

„The Happy Mind”Kevin Horsley

 

Napisano mnóstwo książek na temat odnoszenia sukcesu, ale większość z nich pomija jedno ważne pytanie: co zrobić, gdy pieniądze i sukces nadal sprawiają, że czujesz się pusty i niespełniony? W rzeczywistości bogactwo, sława, najnowsze samochody i ubrania najczęściej nie przynoszą nic poza ulotnym poczuciem przyjemności. Przyznam, że jest to jedna z tych książek, które pojawiają się w życiu w idealnym miejscu, w idealnym momencie. W czasie kiedy przewertowałem kilkadziesiąt książek o biznesie i rozwoju, potrzebowałem czegoś dla oddechu, czegoś, co zdejmie ze mnie wewnętrzną presję. Tej książce się to udało. Pozwoliła mi nabrać dystansu, poukładać sobie w głowie, przypomnieć o ważnych rzeczach. Polecam wszystkim, którzy czują się przytłoczeni, albo nie są w stanie odpuścić wewnętrznej gonitwie sukcesu.

 

okładka książki happy mind

„Mnich, który sprzedał swoje Ferrari”Robin Sharma

 

To kolejna wycieczka na wschodnią półkulę. Tym razem poznajemy kulturę mędrców Sivany i ich sposób na sukces. Nie jest to jednak typowy poradnik na temat sukcesu i rozwoju osobistego jakich wiele, lecz istny przewodnik po życiu. Książka napisana jest w formie prozy poetyckiej, której bohaterem jest adwokat, którego tryb życia doprowadza do ciężkiego zawału. Właśnie dlatego skłania do wyjątkowej refleksji. Niczym drogowskaz, podpowiada i wskazuje co jest naprawdę ważne, aby wzbogacić nasze życie i skierować je na właściwe tory. Dzięki tej historii dowiesz się czym różni się powierzchowny, materialny sukces od tego, który da Ci prawdziwe szczęście.

 
okładka książki mnich który sprzedał swoje ferrari robin sharma
najlepsze książki 2020 leżą na stoliku

Podsumowanie

To lista moich tytułów z kategorii rozwój – motywacja – biznes 2020. W kolejnym poście przedstawię wam listę 7 książek, które koniecznie musicie przeczytać w 2021. Sam jestem ciekaw co przyniesie nam kolejny rok, w którym w dalszym ciągu będę Wam streszczał najważniejsze tytuły.

Patryk Czerniejewski

Jeżeli było to dla Ciebie wartościowe udostępnij swoim znajomym

100 wyjątkowych cytatów na social media

E-book Sto wyjątkowych cytatów dla Twoich Soacial Mediów