Lekcje z książki „7 nawyków skutecznego działania”

Wstęp

Chciałbyś być bardziej efektywny w życiu? Mieć lepsze osiągnięcia w pracy? A może poprawić swoje relacje z najbliższymi?

Covey, chcąc nam pomóc, prezentuje siedem nawyków, które pozwolą zamienić nasze dotychczasowe, czasem desperackie próby wprowadzenia zmian w naszym życiu, na działania naprawdę skuteczne. Podstawą, oczywiście, jest wytężona praca nad sobą, jednak już samo określenie celu i świadomość prowadzącej do niego drogi, stanowią ważny punkt zaczepienia.

Cokolwiek chcesz, aby zmieniło się w Twoim życiu, najpierw musisz zmienić w sobie. Najlepszą do tego drogą jest zmiana własnych nawyków, ponieważ to one determinują to jak działamy, kim jesteśmy i jak ostatecznie kształtuje się nasz charakter.

Możemy pracować nad swoimi wszelkimi umiejętnościami i sprawnościami, np. ćwiczyć komunikatywność w relacjach z innymi, ale -według Covey’a- podstawą powinna być całkowita zmiana charakteru, czyli zmiana naszych standardowych zachowań i całego systemu zasad, który buduje nasze spojrzenie na świat.

Które z nawyków spowodują u Ciebie pozytywną zmianę?

Stephen R. Covey

Amerykański autor bestsellerowych książek na temat przywództwa i rozwoju osobistego, światowej sławy ekspert od spraw zarządzania, budowania relacji rodzinnych i związków międzyludzkich. Jego książka „The 7 habits of highly effective people”, w której przedstawił teorię 7 nawyków skutecznego działania, sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy. Amerykański tygodnik Time umieścił Stephena R. Coveya, w 1996 roku, na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki.

Lekcje z książki

  1. Bądź proaktywny i przejmij kontrolę nad własnym losem.

 

Ta cecha odróżnia nas od zwierząt – nie tylko reagujemy na okoliczności, w których się znaleźliśmy, ale także potrafimy wywierać wpływ na nasze otoczenie. Mimo to wielu ludzi zachowuje się tak, jakby nie miało na nic wpływu (np. ich zły nastrój spowodowany jest brzydką pogodą, usłyszanym przykrym słowem, itp.). Często powtarzają: „To nie moja wina, nie miałem na to wpływu.” Natomiast ludzie proaktywni tworzą własną pogodę mówiąc: „Zdecydowałem, że…” lub „Sprawdźmy, co mogę zrobić, aby to zmienić”. Ci ludzie skupiają się na tej części spraw/problemów/okoliczności, na które mają wpływ, podczas gdy pozostali tkwią wyłącznie w swoich zmartwieniach.

Podejmij wyzwanie:

Przez 30 dni, za każdym razem, gdy złapiesz się na obwinianiu kogokolwiek za swój stan, lub zrzucisz to na jakiekolwiek okoliczności, pomyśl, że najważniejsza jest Twoja reakcja na to, co Cię spotyka. Skup się na rozwiązaniach.

  1. Zaczynaj, mając na uwadze koniec.

 

W życiu wykonujesz wszystko dwa razy: pierwszy raz – wyobrażając sobie, co zrobisz, a drugi – robiąc to.

 

Prosty przykład:

Kiedy zamierzasz budować dom, najpierw dokładnie planujesz konstrukcję, wygląd zewnętrzny, wszelkie podłączenia i wystrój wnętrz, ponieważ w przeciwnym razie, budowa stałaby się chaosem nie do opanowania.

 

Wniosek:

Im precyzyjniej zaplanujesz w swoim umyśle każde zadanie, tym lepiej je wykonasz. Zawsze poświęć czas na wizualizację celu, tak jak robią to np. sprinterzy, którzy dokładnie wyobrażają sobie swój bieg – począwszy od ustawienia stóp w blokach, aż do mety.

Zapisuj jak najwięcej tego, co chcesz wykonać lub osiągnąć.

Przede wszystkim ustal ze sobą, które cele są nadrzędne i upewnij się, że dokonałeś właściwego wyboru (czy akurat tego najbardziej teraz chcesz). Często bowiem słyszymy, że efektywne działanie, to „wykonać jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie”. Tymczasem najważniejsze jest to, aby ustawić drabinę przy właściwej ścianie, a nie to, by jak najszybciej po niej wchodzić.

  1. Ustal priorytety.

Kiedy masz już misję i jesteś proaktywny, aby osiągnąć cel, rób codziennie to, co właściwe – działaj w myśl zasady: najpierw rzeczy najważniejsze.

Jak ustalić priorytety? Podziel kwadrat na 4 części:

ważne i pilne (czyli np. ogień do ugaszenia w firmie);

ważne, a mniej pilne (np. zbudowanie dobrej relacji z partnerem biznesowym);

nieważne i pilne (dzwoni telefon, gdy jesteś zajęty czymś ważnym);

nieważne i niepilne (nowy odcinek serialu na Netflixie).

Zajmij się pierwszymi 2 kwadratami i nie wpadnij w pułapkę wykonywania 3 przed 2.

  1. Stosuj strategię wygrana-wygrana.

 

Większość ludzi, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym, postrzega relacje z innymi na zasadzie konkurencji – kto jest lepszy, kto wyrwie większy kawałek tortu. Tymczasem szukając kompromisu, tak aby z podziału tortu zadowolone były wszystkie strony, zbudujemy zdecydowanie lepsze relacje na przyszłość.

 

Pamiętaj! Gdy wszystkie strony walczą tylko o swoje, najczęściej wszystkie przegrywają. 
Przykład:

Może sprzedasz coś bardzo drogo, ale wówczas stracisz klienta, a klient straci pieniądze i zadowolenie z zakupu.

 

  1. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym.

 

Wyobraź sobie, że optyk sprzedaje Ci okulary bez wysłuchania, jaki masz problem i bez zbadania Twojego wzroku. Zaufasz mu? To skrajna sytuacja, ale najpierw musisz nauczyć się słuchać, aby zrozumieć na czym polega problem i by później móc go rozwiązać.

 

  1. Stosuj zasadę synergii.

 

Stosuj tę zasadę, traktując innych z szacunkiem oraz otwartością na ich pomysły i wartości. Aby wynik pracy zespołu dał lepszy efekt, niż praca każdego z członków z osobna, muszą oni, poza umiejętnością współpracy i słuchaniem się nawzajem, zrozumieć, że łączy ich wspólny cel. Pamiętaj, że dwie osoby to już zespół.

 

  1. Naostrz piłę.

 

To znaczy, że od czasu do czasu musisz przerwać pracę i naładować baterię. Twoja efektywność spada wraz z przemęczeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dbaj więc o swoje ciało – ćwicząc, zdrowo się odżywiając, oraz o umysł – stawiając na odpoczynek i rozwój. Pamiętaj, że organizowanie i planowanie pozwoli Ci łatwiej rozwiązywać problemy.

mężczyzna obserwuje na pasku zadań postęp realizacji celu

Moja opinia o książce

To jest klasyk, wszyscy to wiemy. Dla wielu z nas, kilka tych zagadnień to oczywistości i czujemy, że autor Ameryki nie odkrył. 😉 

Wiem jednak po sobie, że czasami dopiero słysząc coś po raz 9-ty, jesteśmy w stanie zaimplementować to do naszego życia. 

Pozycja, którą warto przeczytać, szczególnie jeśli czeka nas intensywny czas lub projekt, który może pochłonąć nas bez reszty.

 

8/10

Patryk Czerniejewski

Jeżeli było to dla Ciebie wartościowe udostępnij swoim znajomym

100 wyjątkowych cytatów na social media

E-book Sto wyjątkowych cytatów dla Twoich Soacial Mediów