6 lekcji z książki “Sposób na życie 80/20”

richard koch autor książki zasada 80/20

Wstęp

Mniej pracy i zmartwień, a więcej radości i sukcesów. To możliwe, jeśli zastosujesz zasadę 80/20, którą Richard Koch opublikował w swojej książce z 1997 roku. Choć nie do końca wiadomo dlaczego, sprawdza się ona niemal zawsze: 80% rezultatów jest skutkiem najwyżej 20% przyczyn. I tak 20% biznesów na świecie przynosi 80% obrotów, a 20% artystów — muzyków generuje 80% zysków. 

W poradniku „Sposób na życie 80/20” Koch przenosi jej zastosowanie na grunt życia osobistego. Z sześciu lekcji dowiesz się, jak używać zasady 80/20, aby zmienić swoje życie. Nauczysz się jak zidentyfikować wszystkie sfery od finansów do produktywności, w których żyjąc według zasady 80/20 uprościć swoje życie i staniesz się szczęśliwszy.

Oto 6 lekcji z książki “Sposób na życie 80/20”

richard koch autor książki sposób na życie 80/20

Richard Koch jest brytyjskim konsultantem ds. zarządzania, inwestorem venture capital i autorem kilkunastu książek na temat zarządzania, marketingu i stylu życia m.in. bestsellera Zasada 80/20. „Leniwy biznesmen”, jak sam siebie określa, prowadzi firmę doradczą (LEK), przedsiębiorstwo Filolax, jest właścicielem hoteli (Zoffany i Zola), restauracji (Belgo) oraz wytwórni dżinu (Plymouth).

Lekcje z książki „Sposób na życie 80/20”

  

1. Praca całymi dniami powoduje, że stajemy się mniej produktywni. Chcą osiągnąć więcej, powinniśmy robić mniej.

Spójrzmy, jak wyglądały komputery 50 lat temu, a jakie potężne maszyny chowamy obecnie w kieszeniach. Podobną historię rozwoju wydajności przeszło rolnictwo. 300 lat temu 98% ludności pracowało w rolnictwie, a obecnie, dzięki rozwojowi technologii, od 2 do 3%, a poziom produkcji jest wielokrotnie większy. Taki trend odnosi się do większości ludzkich działań: osiąga więcej — robiąc mniej. To podstawa teorii 80/20. Stosując ją w każdej dziedzinie życia, zmienimy je na lepsze.

Załóżmy, że jesteś freelancerem i masz tydzień na dokończenie projektu. Jeśli dasz sobie tydzień na jego wykonanie, zaczniesz zajmować się, czym popadnie, zamiast skupić się na najważniejszych kwestiach. Wystarczy jednak, że poświęcisz na zadanie 20% czasu (jeden dzień), a zaczniesz pracować pilniej i efektywniej. Rezultat będzie lepszy, a Ty będziesz miał 80% czasu na inne sprawy.

 

2. Chcąc wdrożyć regułę 80/20, ustal cel, wyznacz trasę i ruszaj.

To tak jakbyś planował wakacje:) Po pierwsze określ, gdzie chcesz dotrzeć, stosując metodę 80/20. Przemyśl swoje marzenia, plany i cele. Zadaj sobie pytanie: jakie jest 20% mojego życia, które lubię najbardziej i na którym chciałbym się skupić? Pasjonuje Cię gotowanie? Chcesz stworzyć wokół swojego hobby biznes? A może uwielbiasz grać na gitarze i chciałbyś dzielić się tym z innymi?

Kiedy określisz swoje 20%, musisz skupić się na sposobach dotarcia do celu. Przemyśl i wdrażaj metody na koncentrowanie się na maksymalnych efektach, przy jak najmniejszym wysiłku. Po drodze pamiętaj, że jest wiele różnych rozwiązań — myśl niestandardowo. Jeśli na przykład chcesz być perfekcyjnym sprzedawcą, możesz znaleźć odpowiednie szkolenie, pracować z mentorem lub zacząć karierę jako sprzedawca. Najważniejsze, aby zacząć i monitorować swoje poczynania, tak aby dotrzeć do celu jak najszybciej i najprościej, przy minimalnym wysiłku.

 

3. Skup swoją uwagę na tym, co daje Ci szczęście i przyjemność.

Dla wielu z nas najważniejszym zasobem jest czas. Wielokrotnie boimy się, że nie starczy go nam na zrobienie tego, co chcemy. Wdrażając zasadę 80/20 również powinniśmy skupić się na wyciągnięciu maksimum z tego zasobu. Obojętnie, czy jesteś freelancerem, czy listonoszem, gdy poświęcisz się, aby pracować ciężej przez krótki okres, wynikiem tego będzie lepsza jakość Twojej pracy i więcej czasu wolnego później.

Jak maksymalnie wykorzystać czas?

Zdefiniuj swoją „wyspę szczęścia” (czas, kiedy czujesz się najlepiej) i „wyspę osiągnięć” (czas, kiedy jesteś najbardziej kreatywny i produktywny). Podejmując się jakichś zadań, skup całą swoją uwagę na tych właśnie okresach. Jeżeli wyeliminujesz strach przed upływającym czasem i zaczniesz pracować inteligentnie, pojawią się cuda.

Autor przytacza przykład Richarda Adamsa, brytyjskiego urzędnika, który okropnie nudził się w pracy. Odnalazł jednak swoje małe „wyspy szczęścia” po pracy, kiedy to opowiadał swojej córce zmyślone historyjki — skupił się na tych momentach w swoim życiu, a spisując te opowieści, wydał bestseller: „Watership down”.

4. Użyj metody 80/20 inwestując długookresowo, aby dojść do wielkich celów finansowych.

Jak wiemy, 20% amerykanów posiada 80% zasobów gospodarczych USA. Wielu z nich doszło do swojej fortuny, stosując właśnie logikę 80/20 — chodzi głównie o magię procentu składanego, rozłożonego w długim czasie. W ten sposób pieniądz robi pieniądz, niezależnie od krótkookresowych spadków, kryzysów czy potknięć inwestycyjnych. I to najczęściej 20% naszych inwestycji jest odpowiedzialnych za 80% efektów.

Anne Schreiber, która zainwestowała w latach 40-stych XX wieku 5000$ w akcje, reinwestując zysk, przez 50 lat dorobiła się kwoty 22 milionów $!!!.

Oczywiście, aby inwestować, potrzebujemy najpierw odłożyć pewną kwotę. Najprostszym do tego sposobem jest odkładanie regularnie 10% swoich przychodów.

 

5. Zamiast starać się zadowolić wszystkich dookoła, skup się na 20% relacji, które są dla Ciebie najważniejsze.

Relacje są w dzisiejszych czasach niezwykle ważne, lecz jeśli chcemy zadowolić wszystkich, w ostatecznym rezultacie nie jesteśmy w stanie zadbać o nikogo. Tutaj z pomocą przychodzi oczywiście zasada 80/20 — aby wieść szczęśliwe życie, skup się na relacjach z osobami, które naprawdę mają dla Ciebie znaczenie, tak, jak Twój życiowy partner. Chcąc o nią dbać, najlepiej skupić się na kilku podstawowych (20%) wspólnych wartościach. Jeżeli nie zgadzacie się w kilku podstawowych kwestiach, nieważne ile wysiłku włożycie w związek (80%), nie przyniesie to dobrych rezultatów. Określ więc, co jest najważniejsze dla Twojej drugiej połowy. Może to być punktualny powrót z pracy, wsparcie w projektach, a może Twoja małżonka kocha niespodzianki? Co by to nie było, skup się tylko na tych kilku kwestiach, a stworzysz udany związek.

 

6. Kluczem do szczęśliwego życia jest prostota.

Co to znaczy dobre życie? Filozofowie zjedli zęby, zastanawiając się nad jego sensem. Jeden z nich — Grek Epikur wpisał się w metodę 80/20, określając podstawowe komponenty szczęśliwego życia. Są to: pożywienie, schronienie (dom), odzienie, przyjaciele, wolność i myśli. Tyle. Prościej się nie da. Postępując ze swoimi zasadami „mniej, a lepiej”, Epikur zamieszkał ze swoimi siedmioma przyjaciółmi. Sami hodowali pożywienie, nie skupiając się na gromadzeniu bogactw. Zamiast tego spędzali czas na pisaniu i wymienianiu myśli i idei.

Jeżeli chcesz podążać podobną ścieżką, wyeliminuj ze swojego życia wszystko, co nie daje Ci szczęścia.

Podsumowanie

Zasada 80/20 pokazuje nam, że 80% efektów pochodzi z 20% naszego wysiłku. Po co więc marnować czas, jeżeli można maksymalnie skupić się na 20% swoich działań, aby przy minimum wysiłku osiągnąć więcej? Wdrażając tę zasadę do swojego życia, skupiajmy się na tym, co daje nam szczęście i prowadzi prosto do realizacji marzeń. Po prostu zrób listę rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze i daj im całą swoją energię. 

Moja opinia o książce

Książka o matematycznym tytule, którą czyta się jednak bardzo przyjemnie. Gorąco polecam zwłaszcza młodym ludziom, którzy chcą odnieść sukces życiowy, a nie wiedzą jeszcze, jak to zrobić. Jeżeli czujesz, że czas ucieka pomiędzy palcami i z niczym się nie wyrabiasz, przeczytaj koniecznie. To ta z 20% książek rozwojowych, które przynoszą 80% efektów w naszym życiu.

7/10

Patryk Czerniejewski

Jeżeli było to dla Ciebie wartościowe udostępnij swoim znajomym

100 wyjątkowych cytatów na social media

E-book Sto wyjątkowych cytatów dla Twoich Soacial Mediów