10 lekcji z serialu “Suits. W garniturach”

harvey specter w garniturach plakat z filmu suits

Wstęp

Jasne, w serialach telewizyjnych chodzi o rozrywkę, ale czasami z rozrywką wiążą się wspaniałe lekcje życia.

Amerykański serial „Suits” zawsze potrafił inspirować publiczność swoimi dialogami, postaciami i kilkoma wspaniałymi myślami motywacyjnymi. Oglądając „Suits”, można wyrobić sobie bardzo dobre nawyki i nauczyć się wygrywać. Główny bohater Harvey Specter wielokrotnie udowadniał, że z odpowiednim nastawieniem można osiągnąć w życiu wiele sukcesów.

Oto 10 lekcji, których możesz się nauczyć od Spectera, aby stać się lepszym zawodowo i osobiście.

 

 

harvey specter i mike ross bohaterowie suits w garniturach

Suits” pol. „W garniturach” – amerykański serial, wyprodukowany przez Universal Cable Productions i emitowany w stacji USA Network od 2011 r. do 2019 r. Osią serialu jest współpraca nowicjusza z mistrzem — mentorem. Dzięki swojej fotograficznej pamięci i ponadprzeciętnej inteligencji Mike Ross zdobywa pracę u Harveya Spectera, który jest najlepszym prawnikiem w Nowym Jorku. Jest najlepszy nie dlatego, że taka jest powszechna opinia — jest nim, bo sam tak o sobie myśli i jest o tym tak bardzo przekonany, że inni też zaczynają w to wierzyć. Ponadto jest człowiekiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, który znajdzie wyjście nawet z pokoju bez klamek.

Lekcje Harveya Spectera

1. Celuj wysoko i nie myśl, jak nowicjusz, nawet jeśli nim jesteś.

Nigdy nie pozwól, aby Twój brak doświadczenia Cię powstrzymał. Każdy zaczyna od zera. Bycie debiutantem nie oznacza, że nie możesz myśleć i zachowywać się, jak weteran. Miej otwarty umysł, jeśli chodzi o krytykę. Pomoże Ci to ulepszyć i rozwinąć się w przyszłości. Przyjmuj też jak najwięcej informacji od ludzi wokół Ciebie.

 

2. Nie staraj się na siłę nie przegrywać małych spraw, raczej skup się na wygrywaniu dużych. Nie bój się ryzykować.

Nie trać czasu na minimalizowanie lub ograniczanie strat. To cecha słabych. W końcu staniesz przed ścianą, której nie będziesz w stanie przebić. Jeśli naprawdę chcesz odnieść sukces w swoim życiu, mierz wysoko i podejmuj ryzyko.Życie jest takie, a ja lubię takie” – mawia Harvey. Żeby pokonać wroga, musisz przestać grać bezpiecznie, musisz stanąć na krawędzi urwiska. Możesz wygrać tylko wtedy, gdy zaryzykujesz tym, że przegrasz. Harvey wciąż stawia sprawy na ostrzu noża. Zazwyczaj dlatego wygrywa, ponieważ trzyma się swojej teorii, która odpowiada na pytanie: Co wybierzesz, gdy ktoś przystawi Ci broń do skroni? Robisz to, co Ci każą, bo inaczej zginiesz? Błąd. Musisz przejąć broń lub wyciągasz większą albo… mówisz, że blefują. Możesz jeszcze wybrać którąkolwiek z innych 146 możliwości. Dużą przesadą jest zakładanie, że nie mamy wyboru. Może czasem warto coś stracić, by przekonać się, ile rzeczywiście było warte?

 

3. Nigdy nie rezygnuj i miej plan B na każdą sytuację.

Jest to coś, o czym należy zawsze pamiętać. W życiu nie ma nic takiego, jak zrobić lub zginąć. Zawsze bądź przygotowany na inną drogę, jeśli coś nie wychodzi po włożeniu 100% wysiłku. Może po prostu trzeba wyjść z pułapki zero-jedynkowych wyborów. Perspektywa jest szersza, więc wysil się na myślenie poza schematem.

Ciekawostka: Meghan Markle zrezygnowała z występu w ósmym sezonie serialu oraz kontynuowania kariery aktorskiej ze względu na poślubienie księcia Harry’ego i wejście do rodziny królewskiej.

4. Zwycięzcy nie usprawiedliwiają się i nie szukają wymówek.

Jeśli jest problem, poszukaj rozwiązania. Pracodawcy lubią pracowników, którzy potrafią załatwić sprawy, a nie tylko rozwikłać problem. Zamiast deliberować o problemie, rozpracuj i napraw go. Po prostu zwyciężaj każdego dnia — dając z siebie wszystko, „staniesz się tym, którego nie trzeba nikomu przedstawiać”.

5. Doceniaj lekcje od swoich prawdziwych przyjaciół.

Donna to prawa ręka Harveya. Specter ceni jej opinie i rady. Wie, że asystentka nigdy go nie zawiedzie i powierza jej swoje życie. Jeśli masz obok siebie takiego wyjątkowego przyjaciela, ceń go i pielęgnuj wszystkie spędzone z nim chwile. Dla Harveya bardzo ważna jest lojalność i przyjaźń i doskonale wie o tym, że trzeba cenić tych, którzy skoczyliby za nim w ogień, bo takich ludzi nie spotyka się codziennie. Jeśli ktoś zdradzi Cię raz, zrobi to ponownie. Musisz szczegółowo przeprowadzać selekcję w swoim życiu i jeśli ktoś nie gra z Tobą w jednej drużynie – pożegnaj się z nim.

6. Weź pełną odpowiedzialność za swoje sprawy, m.in. za swoje kłamstwa.

Kiedy Harvey zatrudnił Mike’a, wiedział, że jeśli Mike spieprzy, wina za ukrywanie o nim prawdy spocznie na nim. Jeśli jesteś odpowiedzialny za swoje czyny, musisz być wystarczająco dojrzały, aby przejąć kontrolę nad konsekwencjami. Prawda jest trudna i bolesna, ale ma jedną ogromną zaletę — mówiąc prawdę, nie musisz pamiętać, co mówisz. Nie grzęźniesz w zmyślonym scenariuszu, jak w sieci pająka — im bardziej próbując się wydostać, tym bardziej się dusząc. Mike zdobywa coraz większe pieniądze, uznanie, ale słono za to płaci — spokojem ducha. Ostatecznie trzeba wziąć odpowiedzialność za to, co się zrobiło.

 

7. Wygraj wojnę, zanim tak naprawdę się zacznie.

Harvey lubi rozstrzygać sprawy (raczej wygrywać) poza sądem. Jeśli znajdziesz sposób, aby wygrać bitwę bez pójścia na wojnę, nie zastanawiaj się dwa razy. Harvey Specter wygrywa prawie wszystkie swoje sprawy, ponieważ nie uzależnia swojego powodzenia od pojawienia się szansy na wygraną. Jeśli będziesz czekać, aż pojawi się szansa na Twoją korzyść, w większości przypadków nie wygrasz. Specter rozgrywa sprawy ludźmi — kontrolując ich.

 

8. Liczy się pierwsze wrażenie.

Harvey często powtarza: „Ludzie reagują na to, jak jesteśmy ubrani, więc czy Ci się to podoba, czy nie, to jest to, co musisz zrobić”. Jeśli chcesz mieć autorytet, ubierz się i zachowuj właściwie. Harvey opowiada o swoich pierwszych miesiącach w pracy, kiedy wywarł ogromne wrażenie. Wszyscy myśleli, że pracuje po 100 godzin dziennie. Teraz, bez względu na to, o której godzinie wejdzie do biura i co robi, nikt nie kwestionuje jego zdolności do wykonania pracy. Pierwsze wrażenia trwają. Dlatego Harvey zawsze stara się wyglądać jak milion dolarów zawsze wtedy, kiedy tylko jest to możliwe.

 

9. Nie miej marzeń, miej cele.

To jest tzw. killer. Ogromna większość ludzi sukcesu podąża za tą radą. Wyznaczaj sobie codziennie małe cele i staraj się je osiągać. To automatycznie przybliży Cię do Twojego snu. Te małe cele motywują Cię do pracy i realizacji marzeń.

 

10. Nigdy nie noś wąskiego krawata do trójczęściowego garnituru.

To oczywiste 😉

Podsumowanie

Mike został zatrudniony przez Harveya ze względu na odpowiednie umiejętności zawodowe i potencjał, mimo że nie miał żadnego formalnego dyplomu. Jeśli więc chcesz osiągnąć szczyt sukcesu, nie ma drogi na skróty, musisz każdego dnia dać z siebie wszystko — wówczas wszelkie drobne przeszkody przestają nimi być.

harvey specter i mike ross bohaterowie suits w garniturach

Moja opinia o serialu

Ten niezwykle inteligentny serial obfituje w wiele bon motów i niezliczone porady życiowe, łącząc ciekawą akcję prawniczą z wysublimowanym humorem. Jeden z moich ulubionych “Let them hate. Just make sure they spell your name right.”

8/10

Patryk Czerniejewski

Jeżeli było to dla Ciebie wartościowe udostępnij swoim znajomym

100 wyjątkowych cytatów na social media

E-book Sto wyjątkowych cytatów dla Twoich Soacial Mediów